Museum Oversight Board

Meetings

  • 9:30am
  • Third Friday of each month

Members

There are five appointed by council for three-year terms. No member can be an elected public official or a member of the Museum Board, nor any person who is related by blood or marriage to any city or county official or any Museum Board member.

  • Karen Hauser (District II)
    Term expires on January 1, 2024
  • Vacancy (District IV)
    Term expires on January 1, 2023
  • Charles Triplett (District V)
    Term expires on January 1, 2024
  • Marvin Huffman (District III)
    Term expires on January 1, 2025
  • John Marshall White (District I)
    Term expires on January 1, 2023

About the Board

These board members oversee the money generated by the property tax passed by the voters on 11-2-1948 for the purpose of operating, maintaining, improving, and supervising a municipal museum.